You are browsing an archived site for a previous Northern Spark event. To visit the current site click here.

You are browsing an archived site for a previous Northern Spark event. To visit the current site click here.


CUSTOMIZE THE SCHEDULE

STARTS AT 6:30 PM

SITE

STARTS

ENDS

Science Museum of Minnesota, Beaker + Brush Discussions – Maya
Bedlam Theatre
6:30 pm
8:30 pm

STARTS AT 7 PM

SITE

STARTS

ENDS

Ananya Dance Theatre, Dance of a Thousand Water Dreams
Lambert's Landing ,Union Depot
7 pm
8:20 am

Minnesota Children's Museum, Go Fish!
Union Depot
7:00 pm
1:00 am

Bell Museum of Natural History, Owl Feathers
Union Depot
7:00 pm
1:00 am, in Concourse after 1 am

Christopher Lutter-Gardella, Get Wrapped!
Union Depot
7 pm
3 am

Ananya Dance Theatre, Dance of a Thousand Water Dreams
Lambert's Landing ,Union Depot
7 pm
8:20 pm, 8:20 pm

STARTS AT 8:45 PM

SITE

STARTS

ENDS

Mayda, Opening Ceremony and Concert
Union Depot
8:45 pm
9:45 pm

STARTS AT 8:58 PM

SITE

STARTS

ENDS

Paul Stucker, Kalen Keir, and Peter Rusk, Popular Science
East Fourth Street
8:58 pm
9:28 pm

The Whitesidewalls and Arthur Murray Dance, 50s-style Sock Hop
Union Depot
8:58 pm
10:15 pm, sock hop

Nickey Robare, Kevin Kalla, Pete Poire-Odegard, Telephonic Videophonic
North Sibley Street
8:58 pm
1:00 am

Linda Nguyễn & Oanh Vu, Collective Currents
Sibley Underpass
8:58 pm
1:30 am

Screen Printing on the Cheap, The Mobile Unit
Mobile
8:58 pm
2:00 am

AZ Gallery Artists, IgNite: Lowertown Art Project
Northern Warehouse
8:58 pm
2:00 am

Kjellgren Alkire, Farmers’ Market Review
Farmers' Market
8:58 pm
2:00 am

Chris Larson, Celebration/Love/Loss
Union Depot
8:58 pm tour
2 am burn

Daniel Dean and Ben Moren, Secret City
Union Depot
8:58 pm
4:00 am

Minnesota State Sacred Harp Singing Convention, Singing from the Sacred Harp
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Randy Walker, Liz Miller, Andréa Stanislav, Connect | Repeat | Reflect
Minnesota Museum of American Art
8:58 pm
5:26 am

Noah Keesecker, Andrew MacGuffie, Peter Haakon Thompson, Union Table
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Cindy Sherman Bishop and Martha Bourne, Ghosts of the Twin Cities
Twin Cities Public Television
8:58 pm
5:26 am

Lacey Prpić Hedtke and Nathan Lewis, Manifestations
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Aaron Rosenblum, Zach Morgan and Sami Pfeffer, Inside Spaces
East Fourth Street
8:58 pm
5:26 am

mnartists.org and Rain Taxi Review of Books, Analog Cave
Bedlam Theatre
8:58 pm
5:26 am

Justin Heideman, Big Wall of Thanks
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Monica Rojas and Nicole Infinity, Community Clothesline
East Fourth Street
8:58 pm
5:26 am

David Bryan, Steel, Exquisite Corpse of
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Michael and Abigail Mouw, Arriving/Departing in Central Standard Time
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Philip Blackburn, Habanera: A Soundwalk through Old Havana, Cuba
The Northwestern Building
8:58 pm
5:26 am

Chris Strouth and James Gladman, Suddenly Petunia Pig wasn’t a thing
CoCo
8:58 pm
5:26 am

Randy Walker, Liz Miller, Andréa Stanislav, String | Felt | Theory
Minnesota Museum of American Art
8:58 pm
5:26 am

The Schubert Club, Moonlight Sonata
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Paul Stucker, Kalen Keir, and Peter Rusk, Popular Science
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Nina Rivera, Messier 4
Union Depot Rampway to Twin Cities Public Television
8:58 pm
5:26 am

Bell Museum ExploraDome , Soar through the Night in the ExploraDome
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Big Table Studio, Lunalux, and Printland Press, Print Central Station
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

MNKINO, MNKINO38: Arrivals and Departures
Union Depot
8:58 pm
5:26 am, Filmmaker Q&A at 9:45 pm

Pritika Chowdhry, Empty Time
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Jess Hirsch, Daniel Green, Mark La Venture, Jessie McClurg, Amber Sausen, The Shiny Naughty Collective, ASP: Abstracted
Sibley Underpass
8:58 pm
5:26 am

air sweet air partners with Real Engineer's Club, astronaut spirit academy
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Matte Szklarz, War Drum Hero
Union Depot Rampway to Twin Cities Public Television
8:58 pm
5:26 am

Seitu Jones, Amanda Lovelee, Colin Harris and Emily Stover, Create: The Community Meal
Farmers' Market
8:58 pm
2 am

Rambo Salinas, Bedlam Lowertown
Bedlam Theatre
8:58 pm
5:26 am

Bob Lunning and Jack Becker, Forecast Labyrinth
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Riley Harrison, Siege Engines
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Roger Nieboer and lesser mortals, Existentia
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Robyn Hendrix, The Land of Parcheesopoly: A Living Life-sized Board Game
East Fourth Street
8:58 pm
5:26 am

Students for Design Activism, Lower Course
Sibley Underpass
8:58 pm
5:26 am

David Bryan, Strange Attractor
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Jennifer Newsom Carruthers and Tom Carruthers, The World Is Rated X
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Jeff Nelson, Traveling Art Emporium
Lowertown Bike Shop
8:58 pm
5:26 am

Lowertown Bike Shop, Bicycle First Aid Station
Lowertown Bike Shop
8:58 pm
5:26 am

Mira and Tom Kehoe with Xibaba, Spark Your Imagination!
Mobile
8:58 pm
5:26 am

Lea Sorrentino, Forever Young Dance Installation
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Hamza Salim, D. Alwan, Islam Shabana, and Hend Kheera, Underpass of the Eyes of Freedom
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Paul Herwig, Working From Home
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Alicia Dvorak and Mitchell Dose, Hover
East Fourth Street
8:58 pm
5:26 am

David Lefkowitz, Peripatetic
Mobile
8:58 pm
5:26 am

Michael Bissonnette, Louis Sinclair, and Steve Clark, Music from Dusk to Dawn
Black Dog Coffee & Wine Bar
8:58 pm
5:26 am

MN Original, MN Original Episode Screenings
Union Depot Rampway to Twin Cities Public Television
8:58 pm
5:26 am

Piotr Szyhalski, Permanent Labor
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Christopher Field and Sarah West, Give me a setting sun
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Monica Haller, Can you listen to the same river twice?
Lambert's Landing
8:58 pm
5:26 am

Christian Jankowski, Rooftop Routine
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

John Keston, Instant Cinema: Teleportation Platform X
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Angela Olson and Gilberto Vazquez Valle, Who is that Masked Stranger?
Union Depot
8:58 pm
5:26 am

Clarence White, Love Letters in Lowertown
Black Dog Coffee & Wine Bar
8:58 pm
5:26 am

STARTS AT 9 PM

SITE

STARTS

ENDS

Anne Bertram and George Maurer, Empire Builder
Union Depot ,Mobile
9:30 pm

Studio Sendero, The Women of the Dark Carnival: Mystery, Intrigue, and Beauty in Movement
Union Depot ,Black Dog Coffee & Wine Bar
9:45 pm
10:05 am, 11:45 pm

STARTS AT 10 PM

SITE

STARTS

ENDS

Paul Stucker, Kalen Keir, and Peter Rusk, Popular Science
East Fourth Street
10 pm
10:30 pm

Patrick Gantert, Untitled
Union Depot
10:30 pm
10:45 pm

Center for Hmong Arts and Talent, Fresh Traditions Fashion Show Rewind
Union Depot
10:45 pm
11:00 pm

The Schubert Club, Moonlight Sonata
10:30 pm
11 pm

Revolver, Write Fight
Union Depot
10:15 pm
1:45 am

Vickie Burgett, Urban Aurora
Northern Warehouse
10:00 pm
5:26 am

Patrick Gantert, Untitled
Union Depot
10:30 pm

STARTS AT 11 PM

SITE

STARTS

ENDS

Patrick Gantert, Untitled
Union Depot
11 pm
11:15 pm

Paul Stucker, Kalen Keir, and Peter Rusk, Popular Science
East Fourth Street
11 pm
11:30 pm

Patrick Gantert, Untitled
Union Depot
11:30 pm
11:45 pm

Gospel Assembly of St. Jude, Gospel After Dark
Union Depot
11:45
12 midnight

Studio Sendero, The Women of the Dark Carnival: Mystery, Intrigue, and Beauty in Movement
Black Dog Coffee & Wine Bar
11:45 pm
12:05 am

Ananya Dance Theatre, Dance of a Thousand Water Dreams
Union Depot
11:40 pm
12:45 am

Zeitgeist, Studio Z in Flux
The Northwestern Building ,Studio Z
11:00 pm
5:26 am

STARTS AT 12 PM

SITE

STARTS

ENDS

Patrick Gantert, Untitled
Union Depot
12 midnight
12:15 am

Paul Stucker, Kalen Keir, and Peter Rusk, Popular Science
East Fourth Street
12 midnight
12:30 am

Studio Sendero, The Women of the Dark Carnival: Mystery, Intrigue, and Beauty in Movement
Union Depot
12:30 am
12:50 am

STARTS AT 1:00 AM

SITE

STARTS

ENDS

Adam Conrad, Benjamin Kelly, Max McDougal, Gossip Orchestra
Union Depot
1:00 am
5:26 am

STARTS AT 1 AM

SITE

STARTS

ENDS

The Schubert Club, Moonlight Sonata
1 am
1:30 am

STARTS AT 1:00 AM

SITE

STARTS

ENDS

Prairie Fire Lady Choir, Fiery Songs in the Night by the Ladies of the Prairie
Union Depot
1:00 am
1:45 am

STARTS AT 4 AM

SITE

STARTS

ENDS

Shanai Matteson, Colin Kloecker and Ady Olson, Ippississim
Lambert's Landing
4:00 am
5:26 am, board starting at 3:30 am (first come, first served)

STARTS AT 4:20 AM

SITE

STARTS

ENDS

Ananya Dance Theatre, Dance of a Thousand Water Dreams
Union Depot ,Lambert's Landing
4:20 am
5:20 am

STARTS AT 4 AM

SITE

STARTS

ENDS

Gorilla Yogis, Yoga Out of Captivity & Roaming the Urban Jungle
Lower Landing
4:30 am
5:26 am